Jak správně vybrat rodinný dům?

Čím začít?

Rozhodli jste se, že si koupíte dům a nevíte, co vše to obnáší a na co si dát pozor?

 

Většina lidí vybírá hlavně podle toho, jak se jim daný dům líbí a nakupují emocemi. Vždy je třeba dbát ale i na to, abyste neudělali unáhlené rozhodnutí a ověřili si důležité informace. Je jich celá řada, ale pojďme si projít několik nejzásadnějších.

1) Informace na listu vlastnictví

Informace o právním stavu a vlastníkovi domu a pozemku je ta nejdůležitější. Je třeba si zajistit výpis z katastru nemovitostí, kterým je list vlastnictví. Prověřte si, zda prodávající je opravdu vlastníkem. Pokud je zde uvedeno více majitelů, s prodejem musí souhlasit vždy všichni. Je zde uvedeno věcné břemeno? Pozor, aby nekomplikovalo užívaní nemovitosti. Ne vždy ale musí být na škodu. Je třeba se podívat také, zda na nemovitosti není zapsáno zástavní právo či exekuce. List vlastnictví si můžete koupit na jakémkoliv místě CzechPoint, nebo na katastru nemovitostí.

Pokud kupujete dům přes realitní kancelář, všechny tyto informace byste měli dostat před podpisem rezervační smlouvy od realitního specialisty, makléře. Velmi pomůže, pokud sami jako kupující budete mít oporu ve svém vlastním makléři, který vám na celý nákup dohlédne a díky svým zkušenostem dá pozor právě na ty nejpalčivější aspekty.

2) Technický stav

Pokud nejste zrovna vystudovaní stavaři, nebo kovaní v řemeslu, pravděpodobně nebudete schopni zhodnotit celkový stav domu a objevit případná rizika, nebo vady. Vždy doporučujeme si vzít s sebou odborníka ze stavebnictví, statika, případně si nechat udělat kompletní inspekci stavby. Tato investice na začátku může ušetřit spoustu času, nervů a peněz v budoucnu. A zde se v případě vad např. krovů, střechy, nebo základů bavíme o statisícových až milionových částkách. Není radno toto podceňovat.

V dnešní době drahých energií je potřeba myslet také na energetickou náročnost daného domu – významně vstupují do režijních nákladů, které budete muset každý měsíc vydat např. společně se splátkou hypotéky.

Nezapomeňte si také říct o všechny revize – elektroinstalace, komínu, bleskosvodu a dalších.

Zkušený makléř všechny tyto informace dokáže zajistit a pro kupujícího mít vše připraveno.

3) Okolí

Líbí se vám dům a technický stav je v pořádku? Tak super, máte napůl vyhráno. Nyní je čas projít si danou lokalitu a zjistit, zda se v okolí dá nakoupit, najíst, je zde autobusová nebo vlaková zastávka, zdravotní centrum nebo nemocnice, dětské hřiště a další. Je v okolí průmyslová zóna a zvýšený provoz kamionové dopravy, letiště a spojený vzlet a přistávání letadel? Doporučujeme se podívat i na plánovaný územní plán obce, zda se nechystá například stavba silnice, nákupního centra, ubytovny, skládky.

Je v okolí řeka, nebo jen malý potůček? Raději se podívejte na povodňovou zónu. V některých případech vám na toto riziko nemusí pojišťovna dům pojistit a je jen na vás, zda zde budete chtít mít dům.

Pokud jste došli až sem a vše je v pořádku, směle do toho. Můžete podepsat rezervační smlouvu a těšit se svůj nový vysněný dům.

Chcete poradit se správným výběrem?

Kontaktujte nás.